2020 yılında pandeminin başlaması ile durdurulan Çeşme Sakız feribot seferleri 2022 yazında yeniden başlıyor. Mart ayında başlaması öngörülen Sakız feribot seferlerinin yıl boyunca devam etmesi planlanıyor. Yunanistan hava ve kara deniz sınırının açılmasının ardından deniz sınırı da özel tekneler ve cruise gemileri için açılmıştı. Feribot seferlerinin de 2022 yazında başlaması bekleniyor.

Sakız Adası Çeşme'ye yakın konumu sebebiyle en kolay seyahat edilen Yunan Adaları'ndan birisi. 20 dakikalık kısa bir seyahat ile Sakız Adası'na ulaşılabiliyor. Yaz aylarında her gün düzenlenen Çeşme Sakız feribot seferleri ile adaya ulaşmak mümkün. Özellikle köyleri ile ünlü olan Sakız Adası'na seyahat edenler için rehebrli Güney Ada Turu ve Kuzey Ada Turu adayı keşfetmek için önemli bir alternatif oluyor.

EN KISA
YOLCULUK
 • 20 Dakika
EN UCUZ
BİLET
 • € 25
LİMANLAR
 • Çeşme Ulusoy Merkez Limanı
 • Chios Port
ÖNERİLEN
GEZİ SÜRESİ
 • 2 Gece 3 Gün
POPÜLER
SEFER ROTALARI
SEFER YAPAN
FİRMALAR
ARAÇ TAŞIYAN
FERİBOTLAR
 • Turyol Araçlı Feribot Chios
 • Sunrise San Nicolas

Başlangıç Tarihi

Bitiş Tarihi

Kalkış Limanı

Varış Limanı

ÇEŞME - SAKIZ Feribot Seferleri

Sefer Tarihi Kalkış Saati Varış Saati Feribot İsmi Araç Taşıyor mu?
16.08.2022 19:00 19:30 ARAÇLI FERİBOT / CHIOS Evet
16.08.2022 19:00 19:35 SAN NICOLAS CHIOS Hayır
17.08.2022 09:20 09:40 Katamaran H/S Hayır
17.08.2022 09:20 09:50 HIZLI FERİBOT / K. ŞEVKET İYİDERE Hayır
17.08.2022 09:30 10:05 SAN NICOLAS CHIOS Hayır

ÇEŞME - SAKIZ Feribot Fiyatları

ARAÇLI FERİBOT / CHIOS HIZLI FERİBOT / K. İLYAS MERT SAN NİCOLAS Katamaran H/S
Yetişkin Tek Yön 20,0 25,0
Günübirlik 12,5 13,5
Gidiş - Dönüş 12,5 13,5
Çocuk Tek Yön 10,0 8,0
Günübirlik 7,5 7,87
Gidiş - Dönüş 7,5 7,87
Bebek Tek Yön 3,0 2,0
Günübirlik 1,5 1,0
Gidiş - Dönüş 1,5 1,0
Araç taşıyor mu? {% trans 'Evet' %] Hayır {% trans 'Evet' %] Hayır
Bisiklet Tek Yön 0,0 0,0
Günübirlik
Gidiş - Dönüş 0,0 0,0
Motor Tek Yön 25,0 0,0
Günübirlik
{% trans 'Gidiş - Dönüş 20,0 0,0
Binek Araç' %} Tek Yön 55,0 0,0
Günübirlik
Gidiş - Dönüş 40,0 0,0
Minibüs' %} Tek Yön 200,0 0,0
Günübirlik
Gidiş - Dönüş 125,0 0,0
Otobüs Tek Yön 300,0 0,0
Günübirlik
Gidiş - Dönüş 200,0 0,0

Sakız Adası Nerede?

Sakız Adası Gezilecek Yerler

GÖRMEDEN GELMEYİN
 • Mesta Köyü
 • Pyrgi Köyü
 • Nea Moni Manastrı
 • Anavatos
 • Sakız Adası Kalesi
 • Arkeoloji Müzesi
Sakız Adası Gezilecek Yerler
POPÜLER PLAJLAR
 • Mavra Volia Plajı
 • Lithi Plajı
 • Glari Plajı
 • Ayia Dinami Plajı
 • Komi Plajı
 • Karfas Plajı
Sakız Adası Gezi Rehberi

2022 yazında Çeşme Sakız Adası feribot seferleri başlıyor!

2022 yılının Nisan ayında yaz sezonu öncesinde Çeşme Sakız feribot seferlerinin başlaması öngörülüyor. Pandeminin başlaması ile durdurulmuş olan Sakız feribot seferlerinin iki yıl aradan sonra bahar döneminde başlaması ve tüm yıl boyunca devam etmesi planlanıyor. Sınırların açılması ile Yunanistan kapı vizesi uygulmasının da başlaması öngörülüyor.

Sakız Adası ya da diğer bir deyişle Chios, sahip olduğu kültür, birçok devlete ve çağa sahiplik etmiş köklü tarihi, sakız ağaçları, doğallığı, plajları, yemekleri, eğlence anlayışı ile farklı ülkelerden insanların dikkatini çeken bir nokta olmuştur. İzmir Çeşme’ye olan yakınlığı ile de Türkiye’den çok fazla turiste ev sahipliği yapmıştır. Özellikle yaz aylarında ziyaretçi kapasitesini artıran adaya Sakız Adasına nasıl gidilir sorusu en konulardan birisi olmaktadır. Ulaşımın kolay olması da Sakız Adası’nı her geçen gün daha popüler bir lokasyon haline getirmektedir. Üstelik artan feribot seferi olanaklarıyla Sakız Adası üzerinden Mykonos, Rodos, Samos, Midilli, Limnos gibi ünlü diğer Yunan adalarına ve Atina, Selanik gibi Yunanistan ana kara limanlarına ulaşım imkanı bulunmaktadır.

Sakız Adasına nasıl gidilir konusunda iki alternatif bulunmakta. Adaya ulaşım, deniz ve havayolu üzerinden sağlanmaktadır. Havayolu Atina ve Selanik aktarmalı olarak Chios’a ziyarette bulunmak isteyen kişiler için geçerlidir. Genel itibariyle Avrupa ya da Yunanistan üzerinden gelen ziyaretçiler için uygun bir yöntemdir. Ülkemiz üzerinden Sakız Adası’na ulaşmak isteyenler için ideal yöntem denizyoludur. Sakız Adası ulaşım sağlamak için Çeşme Ulusoy Port üzerinden Chios Port’a aktarım sağlayan üç farklı firma bulunmaktadır. Ertürk Lines, Turyol ve Sunrise firmalarını kullanarak yaz aylarında her gün, kışın ise haftanın üç günü adaya erişim sağlayabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında gün içerisinde uygun sıklıkta sefer bulunmasından dolayı, günübirlik ziyaretler için de son derece idealdir.  Firmaların yolcular ve araçlı yolcular için farklı seçeneklerde feribot seferleri bulunmaktadır. Yalnızca yolculara açık olan seferler 20 dakika içerisinde adaya ulaşılabilmektedir. Araçlı feribot seferlerinde ise bu süre 45- 50 dakikaya çıkabilmektedir. Çeşme üzerinden Sakız Adası’na erişiminizi sağlayan bu firmaların ve Yunanistan içi bağlantılı adalara Feribotlines üzerinden feribot bileti sağlanmaktadır. Bu şekilde Yunanistan’ın diğer popüler adalarından olan Mykonos, Samos, Midilli gibi adalara ulaşmakla beraber; Selanik, Atina feribot gibi Yunanistan’ın şehirlerine ulaşım imkanınız da bulunmaktadır. İç hat feribot biletleri üzerinden aynı şekilde Çeşme’ye geri dönüş sağlayabiliyorsunuz.

Uygun fiyatlı bilet fiyatları, sefer sayılarının sıklığı, fiziki yakınlık şeklindeki ana nedenlerden dolayı Sakız Adasına nasıl gidilir sorusu her geçen gün daha az sorulmakta ve herkes tarafından bilinen bir hal almış durumdadır. Adanın içki ve yemek kültürü, eğlence mekanları, tarihi, manzaraları, doğası, müzeleri, Orta Çağ esintileri taşıyan köyleri, yakın kültürler barındırması, yaz için birbirinden farklı plajlarının olması, temiz denizi ve benzeri özellikleriyle turist akınına uğramaktadır. Peki, Sakız Adası’na nasıl gidilir derseniz, belirttiğimiz feribot firmalarından birini tercih ederek ilk adımı atabilirsiniz. Adayı ziyaret edebilmeniz için gerekli olan bir diğer şart ise, vizenizin olması. Yunanistan’a bağlı bir yerleşim bölgesi olduğu için Schengen vizesi dahilinde seyahat edilebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gerekli evrakları konsolosluğa sunarak Yunanistan schengen vizesi alabilirler. Feribotlines tüm müşterilerinin vize işlemlerini müşterileri adına gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca yaz aylarında ‘kapı vizesi’ olanağı da Türk ziyaretçilere sunulmaya başlanmıştır. Kapı vizesi ile yalnızca o seyahatiniz için geçiş hakkı elde edebiliyorsunuz. Kapı vizesi alabilmek için feribot bileti alırken ek hizmetlerden kapı vizesini eklemeniz ve gerekli evrakları en az üç gün öncesinde Feribotlines’a ulaştırmanız yeterli olacaktır. Sakız kapı vizesi ile seyahat edebileceğiniz adalar arasında yer almaktadır.

Sakız Adası Güney ve Kuzey olarak iki ana bölümden oluşmaktadır. Feribot bileti alırken Güney ve Kuzey ada seçeneklerini inceleyebilir ve biletinize ekleyebilirsiniz. Adanın en popüler lokasyonlarını gezen bu turlar ile Mesta, Pyrgi, Armolia, Nea Moni, Anavatos, Avgonima köylerinin mistik ve tarihi yapılarını profesyonel rehberler eşliğinde doya doya keşfedebilirsiniz.

Şehir içi ulaşım kolaylığı sağlamak adına, Feribotlines kapsamında bulunan araç kiralama seçeneğini kullanabilirsiniz. Konaklama ve gezilecek yerler hakkında da detaylı bilgiyi ücretsiz seyahat danışmanlığı hizmetimizle almanız mümkün. Aracıyla adayı gezmek isteyenlerin araçlı yolculuğa izin veren Turyol Araçlı, Ertürk 1, San Nicolas gibi feribotları tercih etmesi gerekmektedir. Gerekli evraklar ve gümrük prosedürleri için çağrı merkezimizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.