25 dakikalık kısa bir yolculukla ulaşılabilen Sakız Adası, 2020 yılında gözde tatil adalarının başında gelmektedir. Gidiş-dönüş uygun fiyatlarla ulaşılabilen Sakız Adası’na yaz ayları boyunca haftanın her günü Sakız Adası hızlı feribot ve araçlı feribot seçenekleriyle ulaşmak mümkün. Adayı ilk kez ziyaret edecek ziyaretçilere Güney Ada turuna katılmalarını önermekteyiz.

Sakız Adası’ndan Mykonos, Samos, Midilli Adaları ve Atina’ya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

EN KISA
YOLCULUK
 • 25 Dakika
EN UCUZ
BİLET
 • € 25
LİMANLAR
 • Çeşme Merkez Limanı
 • Sakız Merkez Liman
ÖNERİLEN
GEZİ SÜRESİ
 • 2 Gece 3 Gün
POPÜLER
SEFER ROTALARI
SEFER YAPAN
FİRMALAR
ARAÇ TAŞIYAN
FERİBOTLAR
 • Sunrise San Nicolas
 • Turyol Araçlı Feribot Chios

Başlangıç Tarihi

Bitiş Tarihi

Kalkış Limanı

Varış Limanı

ÇEŞME - SAKIZ Feribot Seferleri

Hiç sefer bulunamadı.

ÇEŞME - SAKIZ Feribot Fiyatları

ARAÇLI FERİBOT / CHIOS
Yetişkin Tek Yön 20,0
Günübirlik 12,5
Gidiş - Dönüş 12,5
Çocuk Tek Yön 10,0
Günübirlik 7,5
Gidiş - Dönüş 7,5
Bebek Tek Yön 3,0
Günübirlik 1,5
Gidiş - Dönüş 1,5
Araç taşıyor mu? {% trans 'Evet' %]
Bisiklet Tek Yön 0,0
Günübirlik
Gidiş - Dönüş 0,0
Motor Tek Yön 25,0
Günübirlik
{% trans 'Gidiş - Dönüş 20,0
Binek Araç' %} Tek Yön 55,0
Günübirlik
Gidiş - Dönüş 40,0
Minibüs' %} Tek Yön 90,0
Günübirlik
Gidiş - Dönüş 70,0
Otobüs Tek Yön 300,0
Günübirlik
Gidiş - Dönüş 20,0

Sakız Adası Nerede?

Sakız Adası Gezilecek Yerler

GÖRMEDEN GELMEYİN
 • Mesta Köyü
 • Pyrgi Köyü
 • Nea Moni Manastrı
 • Anavatos
 • Sakız Adası Kalesi
 • Arkeoloji Müzesi
Sakız Adası Gezilecek Yerler
POPÜLER PLAJLAR
 • Mavra Volia Plajı
 • Lithi Plajı
 • Glari Plajı
 • Ayia Dinami Plajı
 • Komi Plajı
 • Karfas Plajı
Sakız Adası Gezi Rehberi

Sakız Adası Sizi Bekliyor

Yunanistan’ın en popüler adalarından biri olan Sakız Adası, Ege Denizi’nde Çeşme’nin tam karşısında yer almaktadır. Türkiye’ye en yakın adalardan biridir. Yunanca “Chios” şeklinde isimlendirilen ada, aslında çok uzun süre Bizans ve Osmanlı Devleti’nin egemenliği altında kalmıştır. Adanın tarihinin ise, Neolitik Çağa dayandığı yapılan çalışmalar ve kalıntıların araştırılması sonucu kesinleşmiş durumda. Tarihi birçok dönem ve uygarlığa şahit olmak isteyenlerin Çeşme - Sakız Adası feribot bileti alarak ziyaret etmek istediği adalardan biridir.

Çeşme-Sakız Adası feribot seferleri ile ulaşabileceğiniz Sakız Adası, nam-ı diğer Chios kapsamında iki Yunan adası daha bulunur: Koyun/ Oinusses ve Balık/ Psara Adası. Adanın merkezi ise Hora ya da Chios Town şeklinde anılmaktadır. İsminden de anlaşılır olduğu üzere adanın ününe ve merak edilir olmasına neden olan ana unsuz eşi benzeri olmayan sakız ağaçları ve damla sakızının anavatanı olmasıdır. Çeşme-Sakız Adası feribot seferleri Sakız ağaçlarının yanı sıra, kültürel tarihi, natürelliği, Orta Çağ etkilerini barındıran kasabaları, müzeleri ve plajları da turizm popülerliğine etkisi olan unsurlardır. Sakız Adası feribot ile Türkiye’den sadece 20 dakikada ulaşım sağlanabilen bir adadır. İzmir- Çeşme’ye konum olarak çok yakın olmasından dolayı sık sık turistik seferler düzenlenmektedir. Bu hizmeti sağlayan üç farklı turizm firması bulunuyor.

Türk firmaları olarak Ertürk Lines ve Turyol Sakız Adası feribotları ilce karşılıklı sefer imkanı sağlarken, Çeşme-Sakız Adası feribot seferleri Yunan menşeili Sunrise firması tarafından da yaz kış düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Adaya ulaşım süresi tercih ettiğiniz firma ve Sakız Adası feribot bileti ile ilintili olarak değişkenlik göstermektedir.  Bazı Sakız feribotları yalnızca yolcu alımı yaparken, bazı Sakız Adası feribot seferleri yolcu+ araç şeklinde misafir kabul etmektedirler. Ertürk Lines firmasına ait Sakız Adası feribotlarından biri olan Ertürk 1 ile yolcu ve araç aktarımı yapılabilmektedir. Bu nedenle seyahat süresi ortalama 50 dakika sürmektedir. Firmanın Katamaran isimli Sakız Adası feribotu ise yalnızca yolcu kullanımına açıktır. Ortalama 20 dakikada ulaşım sağlamasından dolayı, Sakız Adası hızlı feribot bileti denilince akla ilk gelenlerdendir. Sakız hızlı feribot alternatiflerinden bir diğeri de Turyol firmasına aittir. Yaklaşık 30 dakika süren ve araçlı yolculara kapalı olan Sakız Adası hızlı feribot sefeleri ile ulaşım için tercih edebilirsiniz. Sakız Adası-Çeşme feribot sefeleri için hizmet veren tek Yunan firması Sunrise bünyesinde yolcu+ araç aktarımı sağlayan San Nicolas isimli feribot, toplamda 50 dakika içerisinde adaya ulaşabilmenizi sağlamaktadır. Yapılan tüm Sakız Adası-Çeşme feribot seferleri Çeşme Ulusoy Port ve Chios Port arasında gerçekleşmektedir. Sakız Adası feribot bileti alan tüm yolcular biniş limanında check-in yaptıktan sonra yolculuklarına başlayabilmektedirler.

Araçları ile seyahat etmek isteyen yolcuların, feribot firmalarının seferlerini kontrol ederek “No Car” ibaresi olmamasına dikkat etmesi gerekiyor. Yunan adaları içerisinde 5. sırada bulunan ada fiziki açıdan oldukça büyüktür. Ada içinde kolay ulaşım için, Sakız Adası feribot bileti satın alımı yaparken ek hizmetlerden araç kiralama hizmetini seçebilirsiniz. Feribot sefer günleri ise, kış aylarında hava şartlarına göre farklılık gösterebilmekle beraber her hafta çarşamba, cumartesi ve pazar günleri gerçekleşmektedir. Yaz aylarında talebin daha çok olması ve hava şartlarının elverişliliğinden dolayı haftanın her günü uygun sıklıkta sefer bulunmaktadır.

Adaya seyahat etmek için en güzel zaman aralığı, Nisan ayı başlangıcı ile Eylül ayı sonudur. Birçok tatil beldesine göre daha uygun fiyatlı bir şehir olmasından dolayı yaz ayları boyunca turist akınına uğramaktadır. Chios için yoğun bir dönem olmasına karşın yaz aylarında en uygun Sakız Adası feribot bileti bulmanız oldukça kolaydır. Mesta, Pyrgi köyleri, Mavra Volia plajı, Sakız Limanı, Kampos, Arkeoloji Müzesi, Agia Markella Manastırı, Olympi Mağarası gibi görülmeye değer birçok yeri bulunmaktadır. Bununla beraber, herkese hitap edebilecek birçok sahili ve plajı bulunuyor. Zevkinize göre; tarihi bir plaj olan Öğreten Taş Plajı’nı, Yossanos, Nagos gibi taşlı plajı olan sahilleri ya da Komi gibi ince kumlu plajları tercih edebilirsiniz.  Siyah renkli volkanik taşlı, az bulunan bir özelliğe sahip olan Mavra Volia plajını da ziyaret edebilirsiniz. Ülkemiz damak tadına çok yakın olan Yunan mutfağını Sakız Adası’nda deneyimleyebilir, adanın doğal ve faydalı yiyeceklerinden tadabilirsiniz. Damla sakızı üretimi adanın temel kaynağı olduğu için, hangi aralıkta ziyaret ederseniz edin damla sakızı ile yapılmış birçok ürünü kolaylıkla bulabilirsiniz.

Sakız Adası-Çeşme feribot bileti alarak, ortalama 20 dakika içerisinde adaya ulaşma imkanınız bulunuyor. Adadaki mekanlar, ulaşım ve daha birçok alan oldukça uygun fiyatlı olmakla beraber bilet fiyatları için de aynı şeyi söylemek mümkün.  Uygun fiyatlı bu seyahat ve tatil için en önemli şart vize sahibi olmanız. Türkiye üzerinden Chios feribot bileti alan turistlerin, Yunanistan ya da Schengen vizesi olması gerekmektedir. Yeşil pasaportu bulunan kişilerin ise herhangi bir vize başvurusu yapmadan geçmesi yeterlidir. Sakız Adası’nda yaz aylarında kapı vizesi seçeneği de bulunmaktadır ve Feribotlines ekibi tüm süreçte destek vermektedir.