EN KISA
YOLCULUK
 • 25 Dakika
EN UCUZ
BİLET
 • € 25
LİMANLAR
 • Çeşme Merkez Limanı
 • Sakız Limanı
ÖNERİLEN
GEZİ SÜRESİ
 • 2 Gece 3 Gün
POPÜLER
SEFER ROTALARI
SEFER YAPAN
FİRMALAR
ARAÇ TAŞIYAN
FERİBOTLAR
 • Turyol Araçlı Feribot Chios
 • Sunrise San Nicolas

Başlangıç Tarihi

Bitiş Tarihi

Kalkış Limanı

Varış Limanı

ÇEŞME - SAKIZ Feribot Seferleri

Hiç sefer bulunamadı.

ÇEŞME - SAKIZ Feribot Fiyatları

ARAÇLI FERİBOT / CHIOS HIZLI FERİBOT / K. İLYAS MERT SAN NİCOLAS Katamaran H/S
Yetişkin Tek Yön 20,0 20,0 20,0 20,0 20,0 20,0
Günübirlik 12,5 12,5 12,5 12,5 12,5 12,5
Gidiş - Dönüş 12,5 12,5 11,5 12,5 12,5 12,5
Çocuk Tek Yön 10,0 10,0 10,0 10,0 10,0 10,0
Günübirlik 7,5 7,5 6,5 6,5 6,5 6,5
Gidiş - Dönüş 7,5 7,5 6,5 6,5 6,5 6,5
Bebek Tek Yön 3,0 3,0 2,0 2,0 2,0 2,0
Günübirlik 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,0
Gidiş - Dönüş 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,0
Araç taşıyor mu? {% trans 'Evet' %] Hayır {% trans 'Evet' %] Hayır
Bisiklet Tek Yön 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Günübirlik
Gidiş - Dönüş 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Motor Tek Yön 25,0 0,0 27,0 27,0 27,0 0,0
Günübirlik
{% trans 'Gidiş - Dönüş 20,0 0,0 17,0 17,0 17,0 0,0
Binek Araç' %} Tek Yön 55,0 0,0 55,0 55,0 55,0 0,0
Günübirlik
Gidiş - Dönüş 40,0 0,0 40,0 40,0 40,0 0,0
Minibüs' %} Tek Yön 90,0 0,0 90,0 90,0 90,0 0,0
Günübirlik
Gidiş - Dönüş 70,0 0,0 70,0 70,0 70,0 0,0
Otobüs Tek Yön 300,0 0,0 250,0 250,0 250,0 0,0
Günübirlik
Gidiş - Dönüş 20,0 0,0 125,0 125,0 125,0 0,0

Sakız Adası Nerede?

Sakız Adası Gezilecek Yerler

GÖRMEDEN GELMEYİN
 • Mesta Köyü
 • Pyrgi Köyü
 • Nea Moni Manastırı
 • Anavatos
 • Sakız Adası Kalesi
 • Arkeoloji Müzesi
Sakız Adası Gezilecek Yerler
POPÜLER PLAJLAR
 • Mavra Volia Plajı
 • Lithi Plajı
 • Glari Plajı
 • Ayia Dinami Plajı
 • Komi Plajı
 • Karfas Plajı
Sakız Adası Gezi Rehberi

İzmir çeşme limanından sadece 25 dakikalık bir feribot yolculuğu ve gidiş-dönüş 25€’dan başlayan fiyatlarla ile ulaşılabilen Sakız Adası her geçen gün Türkiye’de daha popüler bir destinasyon olmaya devam ediyor. Özellikle rahat bir tatil geçirmek isteyen, farklı bir kültür ve kaliteli lezzetleri keşfetmek isteyen turistlerin uygun fiyatlarıyla gözde lokasyonu haline gelmeye başlası. Yunanlıların Hora, Avrupalı turistlerin Chios olarak bahsettiği Sakız Adası özellikle Türk, Amerikan ve Alman turistlerin en çok ziyaret ettiği Yunan Adalarından birisi.

Birbirinden sakin ve doğal koylarının, plajlarının yanı sıra Sakız Adası ortaçağ köylerini sevenler içinde kültür turizmi ziyaretçilerine eşsiz fırsatlar sunuyor. Antik Yunan Dönemi’nden Bizans, Osmanlı Devleti gibi, birçok farklı kültürün izini taşıyan Sakız Adası özellikle orta çağdan kalan ve yapısını hiç bozmamış Mesta, Pyrgi, Armolia köyleri ile UNESCO kültür mirası listesinde yer alıyor ve ziyaretçilerine mistik orta çağ köylerinin havasını soluma fırsatı sunuyor.

Sakız Adası Gezilecek Yerler

Sakız Adası Kuzey ve Güney olarak iki ana bölüme ayrılmış durumda ve ada turları Güney Ada ve Kuzey Ada turu olarak iki farklı rotada ilerlemekte.

Adanın güneyinde Sakız Adası’nın en popüler köyleri Mesta, Pyrgi ve Armolia birbirine çok yakın ve adayı ziyaret eden turistlerin ilk durakları.

Zeytinlik ve damla ağaçlarıyla çevrili Mesta köyü size orta çağa dönmüş ve bir orta çağ köyünün sokaklarında yürüyormuşsunuz gibi hissettirecek. Kristof Kolomb’un Amerika’nın keşfi seyahatine çıkmadan önce bir süre yaşadığı ve Dünyada eşi benzeri olmayan bir geleneğe ev sahipliği yapan Pyrgi köyü ise her biri birbirinden farklı sırlar saklayan geometrik desenlerle süslü evleriyle en güzel fotoğraflara ev sahipliği yapıyor. Seramik ve sakız ağaçlarıyla ünlü Armolia köyü’de yine bu rotada bulunuyor. Siyah volkanik taşlardan oluşan ve Sakız Adası’nın en popüler plajı olan Mavra Volia plajı da Sakız Adası’nın güney Ada gezilecek yerler listesinin en önemli noktalarından.

Adanın kuzey bölümünün en popüler noktası hiç şüphesiz UNESCO dünya mirası listesinde Nea Moni manastırı ve hayalet köy Anavatos. Sarp kayaların üzerine kurulmuş ve tamamen terkedilmiş Anavatos, köy halkının tarihte korsanlara teslim olmamak için topluca intihar ettiği esrarengiz hikayelerle anılıyor. Avgonima köyü ise şirin yapısı ile kuzey adayı gezerken kesinlikle mola verilmesi gereken bir lezzet noktası.

Sakız Adası Plajları

Sakız Adası deniz, kum ve güneşin tadını çıkartmak isteyen tatil severler için eşsiz plajlara ve doğal koylara sahip, üstelik plajlara girmek için bir ücret ödemenizi de kimse sizden beklemiyor. Plajların tamamına sakinlik hakim. En ünlü plajı ise simsiyah volkanik taşlarla kaplı Mavra Volia plajı.

Karfas plajı adanın en popüler tatil noktalarından birisi, en ünlü oteller ve restoranların olduğu Karfas bölgesinin plajı ve yaz aylarında hem konaklama hem de denizin tadını çıkartmak için en uygun opsiyon.

Komi plajı tamamı kumsal olan ve sahil şeridi boyunca çeşitli cafe ve restoranların bulunduğu berrak denizi ile ilgi çeken bir plaj. Sosyal olanakları nedeniyle yerli halkın ve gençlerinde en çok tercih ettiği Sakız Adası plajı.

Agia Fotia plajı adanın güneyinde merkezden yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çakıllı bir kumsalı olan plaj adını Agia Fotini kilisesinden almıştır ve gençlerin en uğrak plajlarından birisidir.

Vroulidia plajı Mavra Volia ve Foki plajlarının çok yakınında yer almakta ve Temmuz-Ağustos ayları dışında çok sakinliği ile biliniyor.

Yukarıdaki plajların hepsini gezdim, farklı koylar keşfetmek istiyorum derseniz;

Apothika Plajı, orta çağ köyü Mesta’nın yakınlarında kolayca ulaşabilirsiniz.

Agios Emiliyanos, Kallimasia Köyünü geçtikten sonra

Lilikas Plajı, Komi Plajının yakınındadır.

Didimas ve Salagona plajları, Güney ada turunun gözde lokasyonlarından Olimpi Köyü yakınındadır.

Agia Ermioni Plajı, Karfas Plajından hemen sonra.

Megas Limnionas, Karfas Plajına sadece birkaç dakika mesafede

Fana Plaji, ev süslemeleriyle ünlü Pirgi köyü yakınlarında.

Sakız Adasında Ne Yenir?

Sakız Adası’nı ziyaret eden her ziyaretçi döndüğünde mutlaka birbirinden güzel lezzetlerden bahsediyor. Yunanistan mutfağı ile Türk mutfağı zaten birbirine çok yakın damak tatlarına hitap ediyor ve tam bize uygun meze çeşitlerini küçük dokunuş farklılıklarıyla bulmak mümkün.

Yunanistan genelinde olduğu gibi Sakız Adası’nda da taze deniz ürünlerini, en lezzetli marinasyon ve sunumlarla gayet uygun fiyatlara sunuyor. Üstelik porsiyonların büyüklüğünü görünce şaşıracağınıza eminiz. Özellikle kalamarı Türk usulü yerine Yunan usulü yağda veya ızgara olarak denemenizi öneririz.

Deniz ürünlerinin yanı sıra oğlak eti Sakız Adası’nın en popüler lezzetleri arasında. Özellikle adanın kuzeyine yapılan ziyaretlerde Avgonima köyünü ziyaret ederek hem fırında hem de çevirme olarak yapılan oğlak etinin tadına bakmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

En İyi Tavernalar Hangileri?

Yunan Adalarıyla ilgili en büyük kafa karışıklarından birisi ise taverna konusu. Tabelasında taverna yazan mekanların hepsi Türkiye’de aklımızda canlanan buzuki canlı müziği eşliğinde taverna eğlencesine sahip değil. Bu yüzden tavernaya oturmadan önce canlı buzuki müziği olup olmadığını sormakta yar var. Sakız Adası’ndaki en iyi taverna eğlenceleri Apomero ve Porto Castello tavernalarında yaşayabilirsiniz.

Sakız Adasında Nerede Kalınır?

Sakız Adası pek bilinmese de Yunanistan’ın 5. Büyük adası ve ada geneline yayılmış, tarihi dokusunu hiç bozmadan korunmuş birçok köyü var. Dolayısıyla konaklama seçenekleri bir çok bölgeye ayrılmış durumda. Ancak adayı genel hatlarıyla kuzey ve güney bölgeleri olarak ikiye ayırmak mümkün. En ünlü köyler ve plajlarda Sakız Adası’nın güneyinde bulunuyor. Güney adada konaklama için feribotların yanaştığı ada merkezi, orta çağdan kalan Mesta köyü, denizi ile ünlü Karfas ve Kambos bölgeleri en çok tercih edilen konaklama noktaları arasında. Özellikle kış aylarında denize girmeyeceğinizi de göz önünde bulundurursak adanın merkezinde konaklamak tüm cafe, restoran ve barlara ulaşım açısından en iyi seçenek. Yaz aylarında ise ada merkezine sadece 5-10 dk mesafede bulunan ve birbirinden güzel plajlara sahip Karfas ve Kambos bölgelerinde konaklayarak denizin tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. Eğer ben klasik bir tatilin dışına çıkmak istiyorum derseniz orta çağdan kalma ve tamamiyle korunmuş mesta köyünün mistik evlerinde konaklamak harika bir deneyim olacaktır.

Ada merkezinde konaklamak isteyenler için 4* Chandris Hotel adanın en popüler ve merkezi oteli konumunda. Bella Vista plajına 100 metre, Sakız Adası merkezine 1 km mesafedeki Grecian Castle hotelde otantik yapısı ve konumu ile Sakız Adası ziyaretçilerinin gözdelerinden. Merkezde daha uygun fiyatlı konaklama tercih eden kişiler için ise 2* Diana Hotel ve Ionia Rooms hem fiyat performans, hemde lokasyon açısından çok güzel fırsatlar sunuyor.

Karfas bölgesi denizinin güzelliği sayesinde yaz aylarında en çok tercih edilen konaklama bölgesi olarak öne çıkıyor her biri 4* olan Golden Sand, Aegean Dream, Erytha Hotel ve Sea View Resort & Spa bölgenin en çok tercih edilen otelleri. Plaka Studios, Sideratos Apartmenst ise fiyat performans oranı yüksek seçeneklerden.

Sakız Adası Gece Hayatı

Sakız Adası birbirinden güzel taverna eğlencelerine sahip olmakla kalmıyor, Türkiye’den bilinenin aksine oldukça hareketli bir gece hayatına sahip. Ada merkezi 24 saat uyanık, özellikle gençler gün içinden çok gece saatlerinde sokakta ve merkezdeki bar, cafe ve clublarda eğlencenin tadına varıyor. Popüler gece kulüplerinde değil yer bulmak, ayakta duracak şekilde içeri girmek bile gayet güç.

Adanın tüm eğlence mekanları ve popüler clublar Çeşme-Sakız Adası feribotlarının yanaşlığı merkez liman bölgesinde yer alıyor. Özellikle Sueno ve Central 2018 yılında en popüler eğlence noktalarından.

Sakız Adası Festival ve Karnavalları

Sakız Adası sene boyunca birbirinden farklı festival, karnaval ve organizasyonlara ev sahipliği yapmakta. Özellikle her sene Paskalya döneminde yapılan Roket Savaşları tüm dünyada ilgi çeken ve ada ile özdeşleşmiş festivallerin başında gelmekte. Aziz Markos ve Panagia Erityani kiliseleri arasında 150 yıldır süre gelen bu gelenek, iki kilisenin karşılıklı fırlattığı binlerce roket (havai fişek) ile eşsiz bir görsel şölen sunuyor.

Her sene şubat ayında düzenlenen Mostra karnavalı ise rengarenk sokaklar, geçit törenleri ve dans gösterileriyle gerçek bir karnaval tadını ziyaretçilerine yaşatıyor.

Ada İçinde Ulaşım

Yüz ölçümü olarak çok büyük olan Sakız Adası’nda yerleşim yerleri, plajlar ve popüler köyler birbirinden uzak mesafelere yayılmış durumda. Köyler ve merkez arasında günde sadece birkaç sefer düzenleyen otobüslerle ulaşım sağlamak ve gezmek neredeyse imkansız. Taksi ulaşımı çok pahalı olmasa da her seferinde kullanmak zorunda kalmak toplamda çok yüksek rakamlar ödemeye neden olabiliyor. Bu nedenle adanın popüler noktalarını Güney Ada ve Kuzey Ada turu olarak iki parçaya ayrılmış ve düzenli olarak düzenlenen turlarla gezmek çok tercih edilen bir yöntem.

Bir diğer alternatif ise araç kiralama; kış sezonunda ortalama 25€, yaz sezonunda 35€’ya araç kiralamak mümkün. Yollar son derece güzel ve sakin, ancak çok dar ve kıvrımlı olabildiğini de belirtmekte yarar var.

Sadece deniz tatili yapmak isteyen ziyaretçilerimiz ise limandan otele gidiş dönüş transfer seçeneklerini tercih edebilirler.

Sakız Adası Vize

Eğer bordo pasaport sahibiyseniz Yunanistan’ı ziyaret etmek için geçerli bir Schengen vizesi sahibi olmanız gerekmekte, yeşil pasaport sahibiyseniz ise vizesiz seyahat edebilirsiniz. 

Sakız Adası ise Yunanistan’a oranla yaz sezonunda kapı vizesi seçeneğine sahip. Nisan-Ekim ayları arasında kapı vizesi ile Sakız Adası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Kaç Gün Kalmalı?

Denizin tadını mı çıkartmak istiyorsunuz? Yoksa tarihi ve kültürel yerleri gezip, ada kültürünü solumak ve eşsiz siyah kumsal Mavra Volia’da denize girmek bana yer mi diyorsunuz? 2 Gece 3 günlük bir Sakız Adası turu Güney Ada turu ve Kuzey ada turu yapmak, Mavra volia plajında denize girmek ve sakız adası plajlarından birkaçını deneyimlemek, taverna eğlencesine katılmak için ideal, ancak adanın tamamını keşfetmek ve denize doymak için seyahatinizi uzatmanız gerekecektir. Tatil konsepti tercihinize göre ada seyahatiniz içi birbirinden farklı rota önerilerimiz Sakız Adası gezi uzmanı seyahat danışmanlarımız tarafından cevaplanmak üzere sizi bekliyor. Gelin tam hayalini kurduğunuz tatil planını beraber oluşturalım.