Midilli Kestane Festivali
Midilli Kestane Festivali
Midilli Kestane Festivali

1 Gece 2 Gün Kestane Festivali

1. Gün:

Saat 08:00 itibariyle Ayvalık limanındak gümrük işlemlerinin ardından 09:00‘da Ayvalık takım adaları, koyları ve deniz fenerlerinin eşliğinde Midilli Adası’na doğru hareket ediyoruz.

Yaklaşık 1,5 saat süren bu keyifli deniz yolculuğundan sonra Midilli Limanı’na varıyoruz. Gümrük işlemlerinin ardından rehberimiz eşliğinde Midilli şehir merkezi ve burada bulunan, AgiosTherapondas Kilisesi, Ermou Caddesi, Agios Athanasious Metropolitlik Kilisesi, Yeni Cami, Türk Hamamı ve Tarihi Roma Agorası gibi tarihi eserleri ziyaret ediyor buralarla ilgili bilgi alıyoruz. Burada verilen serbest zamanda; adaya özgü çeşitli peynir, sakız, Uzo gibi ürünlerin tadına bakabilir ve dilerseniz alışveriş yapabilirsiniz.

Midilli şehir merkezi gezimizin ardından, sahilde adanın geleneksel yemeklerini sunan restoranlarda öğle yemeği için molamızı veriyoruz. Yemek molasının ardından Thermi kasabası üzerinden kuzeye doğru hareket ediyoruz. Osmanlı dönemi ve sonrasının bölgedeki en lüks oteli Sarlıca Palas’ı gördükten sonra, dünyanın tek insan kanından yapılma ikonasının olduğuna inanılan Taksiarhis Kilisesinin bulunduğu ve peyniri, ballı yoğurdu, seramikleri ile ünlü Mantamados ‘a varıyoruz. Kilise ziyaretimizi yapıp Kilise avlusunda ballı yoğurt ve lokma molamızı verdikten sonra ünlü yazar Stratis Myrivilis‘in köyü Skamniya‘dan geçerek adanın kuzeybatı ucunda bulunan Petra’ya rotamızı çeviriyoruz. Petra kasabası ve tam ortasında bulunan büyük kayanın tepesindeki Meryem Ana Kilisesi bizi karşılıyor. Oldukça köklü bir geçmişi olan bu kilisenin içinde aktif olarak ayinler yapılmakta ve çanlar çalınmaktadır. Çarsı meydanında vereceğimiz kahve molasının ardından otelimize doğru harekete geçiyoruz. Akşam yemeğinde geleneksel ada yemeklerinin tadına bakıp “Bouzouki” eşliğinde Yunan müziğine ve danslarına doyarak unutamayacağımız bir Yunan gecesi geçiriyoruz.

 

2. Gün:

Sabah kahvaltısının ardından otelimizden ayrılıyor ve Unesco tarafından 1987’den beri Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan, adanın en özel yeri Molivos‘a ulaşıyoruz. Beldenin geleneksel karakteri, düzenli sosyal yaşamı ve yerlilerin misafirperverliği sizi ilk andan itibaren fethedecektir. Molivos’un Arnavut kaldırımlı özgün sokaklarında rehberimiz eşliğinde yürüyüşün ardından serbest zaman veriyoruz. Arzuya göre, özgün elişleri sergileyen küçük dükkanlarından alışveriş yapabilirsiniz. Molivos gezimizide tamamladıktan sonra adanın tam merkezinde bulunan Kalloni, ilk Osmanlı yerleşim yeri Arisvi ve Kuş Cenneti Tuzla bölgesinden geçiyoruz. Adanın geleneksel köylerinden olan ve Kestane Festivali’nin yapıldığı Agiasos dağ köyüne doğru yolumuza devam ediyoruz. Agiasos Köyü, ahşap oyma geleneği ve köyle özdeşleşen kestaneleriyle, sadece Midilli Adası’nın değil Yunanistan’ın en otantik köylerinden biridir. Ada üzerinde bilinen en popüler kutlamalardan biri olan Kestane Festivali, her yıl kutlanarak tüm adadan ve Yunanistan’dan ziyaretçileri buraya çekmektedir. Kestane Festivalin de ziyaretçilere ücretsiz kestane dağıtılır ve köyün merkezinde yapılan çeşitli kutlamalarla birlikte kestane ile ilgili ürünlerin tadına bakma fırsatı verilir. Geleneksel Kestane Festivali nin ardından, Agiasos Köyü’nün Tahta oyma mobilyalarını seramik ve dantel işlerini sergileyen şirin çarşısını gezip ünlü bir adak yeri olan Meryem Ana Kilisesini ziyaret ediyoruz. Bu güzel günün ardından Midilli Limanına varıyoruz vegümrükişlemlerindensonra 17:00 (Türkiye saatine göre)’de Ayvalık’a doğru harekete geçiyoruz. 

 

 • Ayvalık - Midilli gidiş dönüş feribot biletleri
 • Silver Bay Hotel'de 1 gece konaklama
 • 1 sabah kahvaltısı
 • 1 Yunan gecesi eğlencesi (yemekler dahil, içki dahil değil)
 • Tur boyunca planlanan tüm transferler
 • Türkçe rehberlik hizmeti
 • Vize ücreti
 • Yurtdışına çıkış harcı ve seyahat sigortası
 • Öğle yemekleri
 • Gezi esnasındaki kişisel harcamalar
 • Bordo pasaport sahiplerinin Schengen vizesi alması gerekmektedir.
 • Pasaportunda KKTC'ye giriş damgası olanlar Yunanistan'a giriş yapamaz.
 • Konaklama Silver Bay Hotel'de olacaktır.
YORUMLAR

Midilli Kestane Festivali Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Midilli Kestane Festivali

Lütfen Tarih Seçiniz

/ Yetişkin başı

Oda / Yetişkin / Çocuk
Hotel
Oda / Yetişkin / Çocuk / Bebek Sayısı
Ödeme Tutarı (Yetişkin başı)
FIRSATI YAKALA
Biz Sizi Arayalım