Leros Turları

Leros'un masmavi suları sizi bekliyor!
Bu ayda hiç tur bulunamadı.
Bu ayda hiç tur bulunamadı.
Bu ayda hiç tur bulunamadı.
Bu ayda hiç tur bulunamadı.
Bu ayda hiç tur bulunamadı.
Bu ayda hiç tur bulunamadı.
Bu ayda hiç tur bulunamadı.
Bu ayda hiç tur bulunamadı.
Bu ayda hiç tur bulunamadı.
Bu ayda hiç tur bulunamadı.
Bu ayda hiç tur bulunamadı.
Bu ayda hiç tur bulunamadı.

Güney Ege’de mükemmel bir konuma sahip olan Leros, Yunanistan sınırları içerisinde yer alan On İki Adalar’dan biri. Yunanistan’ın ana limanı Pireaus’tan 179 deniz mili ve Türkiye kıyılarından ise 7 deniz mili uzaklıkta bulunan Leros, 53 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Leros turları ile keşfedebileceğiniz yerler, Yunan mutfağı ve yapılacak aktiviteler hakkında bilgileri sizler için derledik.

Siz de Leros Turgutreis rotasını izliyorsanız, bu seyahatte keşfedecek çok sayıda yer var demektir. 71 uzunluktaki sahil şeridine sahip olan Leros, küçük bir ada olsa da diğer Yunan adalarına göre daha sessiz sakin ve ekonomik olması, son zamanlarda çok sayıda yabancı turistin de ilgisini çekti. İşte Leros Adası turları ile keşfedebileceğiniz başlıca gezilecek yerler:

Agia Marina: Leros Adası’nın iki limanından biri olan Agia Marina, Turgutreis Leros turlarının da en önemli duraklarından. Adanın en eski yerleşim bölgesi ve eski başkenti Platanos’taki küçük bir sahil kasabası ile Kastro'nun eteklerindeki tarihi evleri görebilirsiniz.

Vromolithos – Tourkopigado: Panteli'nin çok yakınında, çakıllı kumsalı ile öne çıkan Vromolithos adında açık bir koy bulunuyor. Bu civardaki kiralık villa ve otellerin yanı sıra Vromolithos Plajı'nın karşısında, tepe üzerine inşa edilmiş küçük bir kilise de (Agia Kiriak) bulunuyor.

Artemis Tapınağı: Yunan tarihi ile ilgilenenler, havaalanının yakınında yer alan ve 1980'de yapılan kazılarda, Roma yapılarının üzerine inşa edildiği bilgisine ulaşılan Artemis Tapınağı’nı gezi rotasına dahil edebilir.

The Tunnel War Museum (Savaş Müzesi): Merikia bölgesinde konumlanan The Tunnel War Museum, II. Dünya Savaşı döneminden birçok önemli serginin yer aldığı ilgi çekici bir yer.

Paliokastro: Xirokambo'da yer alan ve günümüzde Paliokastro olarak bilinen Lepidon Kalesi, Helenistik Dönem’den günümüze dek ulaşmış nadir yapılardan biri. Aslen bölgenin korucularının yaşadığı ve daha sonraları orta Bizans döneminde sığınılan 18 evin kalıntısını görebilirsiniz.

Alinta, Xerokambos ve Panteli gibi bakir koylarında deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını çıkardıktan sonra Leros turu kapsamında su sporları ve doğa aktiviteleri ile de tatilinizi renklendirebilirsiniz. Leros gezilecek yerler rotanızdan sonra kendi zevklerinize göre hazırlayabileceğiniz yapılacak aktiviteler listesi için öneriler:

  • Deniz seviyesinden 327 metre yükseklikteki Skoumbardos’tan kuş bakışı Leros’u seyredin.
  • Kuzeyden güneye, Kasteli, Turloti, Katevati, Klidi, Patelos, Turturas ve Vathia Lagadia'nın tepelerini keşfedin.
  • Leros’un başkenti olan Agia Marina’daki hediyelik eşya dükkanlarından sevdiklerinize hatıralık bir şeyler alın.
  • Lakki'deki ana limanı çevreleyen yeme içme mekanlarında Yunan mutfağını keşfedin.
  • Sahil şeridi boyunca uzanan Agia Marina eğlence mekanlarında keyifli vakit geçirin.
  • Neo-klasik mimarinin izlerini taşıyan Nobleman's House’u ziyaret edin.

Yunan mutfağını deneyimlemek için Leros Adası turu en ideal seçim olacaktır. Gastronomi başkentlerinden biri olan Yunanistan’ın meşhur myzithra peyniri ve kekik balı alanında en popüler yeri Leros’ta gurme lezzetlere hazır olun! Leros'ta otantik lezzetleri sunan yeme içme mekanlarında olağanüstü manzaralar eşliğinde tadımlar yapabilirsiniz. Deniz mahsullerinde özel bir geleneğe sahip olan Leros’ta geleneksel balık yemekleri benzersiz varyasyonlarla karakterize edilir. Deniz manzaralı Panteli, Xerokambos ve Mplefoutis'te taptaze balıkların tadını çıkarabilirsiniz.