Leros Otelleri

0

'dan itibaren

Leros Otelleri

Ege’nin güney kesimindeki en güzel Yunan adalarından biri olan ve aynı zamanda On İki Adalar sınırları içerisinde bulunan Leros otelleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri, doğal güzellikleri ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ilgi odağında oluyor. Yunanistan ana limanı olarak kabul edilen Pireaus’a 179 deniz mili uzaklıkta konumlanan Leros, 53 kilometrekarelik bir alana yayılış olmakla birlikte aynı zamanda Türkiye’ye 7 deniz mili uzaklıkta yer alıyor.

Gezilecek Yerler

Leros Adası otelleri arasından seçiminizi yaptıktan sonra kısa süre içerisinde otel rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Tam tamına 71 km uzunlukta sahil şeridi ile Yunanistan’ın en küçük adalarından biri olsa da Leros, tamamını gezmek için en az 1-2 gününüzü ayırmanız gereken bir yer. İşte sizler için derlediğimiz Leros gezilecek yerler listesi:

Agia Marina: Leros Adası’ndaki iki ana limandan biri olarak kabul edilen Agia Marina’daki konaklama tesislerini değerlendirerek en merkezi yerlerden birinde kalma imkanı bulabilirsiniz. Kastro eteklerinde mükemmel bir konuma sahip olan tarihi evleri ve adanın eski başkenti Platanos adındaki sahil kasabasını da mutlaka görmenizi öneriyoruz.

Vromolithos – Tourkopigado:Leros’ta en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Panteli’ye yakın mesafedeki Vromolithos Koyu ve plajı; hemen karşısındaki AgiaKiriak Kilisesi, Leros seyahatinizin en unutamayacağınız durakları olacak.

Artemis Tapınağı: Yunanistan’ın antik geçmişine ayrı bir ilginiz varsa eğer Leros Adası’ndaki Artemis Tapınağı, antik kalıntıları ile kesinlikle görülmeye değer bir yer.

TheTunnelWarMuseum (Savaş Müzesi):Savaş Müzesi olarak da bilinen ve Leros Adası’nın Merikia bölgesinde yer alan TheTunnelWarMuseum’u gezerek II. Dünya Savaşı hakkında ilginç bilgiler edinebilirsiniz.

Paliokastro: Lepidon Kalesi ya da bir diğer adıyla Paliokastro, Xirokambo'da yer almakla birlikte ta Helenistik Dönem’den izleri günümüze kadar taşıyan eşsiz bir yapı. Ayrıca yine bu bölgedeki tarihi Bizans Dönemi’ne kadar uzanan 18 evi de yakından görebilirsiniz.

Yapılacak Aktiviteler

Alinta, Xerokambos ve Panteli başta olmak üzere sayısız koyun ev sahibi olan Leros Adası otelleri de bu çevrede konumlanıyor. Böylelikle denize sıfır ve merkezi bir konumda tatil yapma imkanı bulabilirsiniz. Her zevkten ve renkten tatilciye kucak açan Leros’ta yapılacak başlıca aktiviteler ise şöyle:

  • Yaklaşık 327 metre rakımlı Skoumbardos’a çıkın ve Leros’u en tepeden seyredin.
  • Kasteli, Turloti, Katevati, Klidi, Patelos, Turturas ve VathiaLagadia'nın eşsiz manzaralar sunan tepelerine çıkın; zaman zaman düzenlenen trekking turlarına katılın.
  • Agia Marina’yı çevreleyen Yunan tavernalarında bu muazzam kültürü deneyimleyin.
  • Lakki’ye gidin ve denize nazır restoranlarından birinde Yunan mutfağına özgü lezzetleri tadın.
  • Nobleman’s’a gidin ve neo-klasik mimarinin detaylarını inceleyin.

Yeme İçme

Yunan mutfağı der demez akla ilk gelen hemen hemen tüm yöresel lezzeti bir arada bulabileceğiniz Leros otelleri ve yeme içme mekanlarında kelimenin tam anlamıyla unutulmaz bir lezzet şöleni yaşayabilirsiniz. Yöreye özgü myzithra peyniri ve kekik balını tatmadan, Panteli, Xerokambos ve Mplefoutis'te deniz mahsullerini tatmadan Leros’tan ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca bu mekanlarda meşhur Yunan mezeleri ve Ouzo’nun da tadına bakmanız mümkün.