Küçükkuyu Çıkışlı Midilli Turları

Küçükkuyu çıkışlı Midilli turlarımızla Mavi ve yeşilin tonlarının buluştuğu Zeytinyağı ve Uzo cenneti Midilli Adasını keşfetmeye gidiyoruz.

1. Gün

Petra limanındaki Gümrük işlemlerimiz ardından 11:00’de bizi bekleyen otobüsümüzde yerlerimizi alarak adanın en büyük şehri ve başkenti konumundaki Mytilene’ye doğru yolculuğumuz başlıyor.

Adanın en büyük iç denizine sahip Kalloni körfezi üzerinde yapacağımız bir saatlik yolculuk sonrası yedi tepe ile çevrili Neo klasik konakların süslediği Mytilene’ye varıyoruz. Rehberimiz eşliğinde Mytilene kentinde yürüyüş turuna başlıyoruz, Ermou caddesi boyunca başkentin simgesi olan barok kubbeli Agios Therapondas Kilisesi, Yunanistan’da eşine az rastlanan neo-gotik çan kulesine sahip Metropolitik Kilisesi, Osmanlı döneminde adanın en büyük camisi olan Yeni Cami, Eski Osmanlı hamamı ve Osmanlı çarşısı(ana çarşı)ziyaret edeceğimiz yerler arasında yer almaktadır. Modern ile geleneksel’in kaynaştığı Mytilene, Midilli(Lesvos)  Adasının başkentidir,  adada Arkoloji müzesi,Midilli kalesi,Antik Tiyatro kalıntıları ve Theophilos müzesi gibi görülmeye değer yerler bulunmaktadır. Eski şehrin heybetli neo klasik konaklar ve geleneksel mimarisi ile tarihi anıtlar şehre hastır ve bir Ege zarafeti katar. Ermou caddesi üzerinde konumlanmış dükkanlar ile Rıhtım caddesinde muhteşem neo klasik binalar,mağaza ve eğlence yerleri bulunur. Yazar ve gazeteci Namık Kemal Midilli Adasında sürgün edildiğinde yaşamış sonrasından burada mutasarrıf olarak görev yapmış,adadaki Türklere çok katkıda bulunmuştur. Serbest zaman diliminde Mytilene’nin alışveriş caddesi Ermou caddesinde alışveriş yapabilir,Mytilene Kalesi’nin hemen yakınında Epano Skala’dan limana bakan deniz kenarındaki restorantlarda Midilli mutfağının keyfini çıkarabilirsiniz. Saat 14:30’da otobüsteki yerlerimizi alarak Barbaros Hayrettin Paşa’nın memleketi adanın diğer iç denizi olan Gera Körfezi’nden geçip zeytinlikler arasında yarım saatlik yolculuk sonrası,kaynak suları ile Olympus dağının eteklerindeki Otantik şirin dağ köyü Agiasos’a varıyoruz.Otantik sokakları dolaşarak ana meydandaki Meryem Ana Kilisesi’ne kadar çıkıyoruz,isteyen misafirlerimiz Kiliseyi ziyaret edebilir,köy meydanında közde kahve içebilirler. Agiasos Seramik,çömlekçilik ve ahşap oymacılığındaki eski geçmişi ve geleneği dışında,İncil yazarı Lukas tarafından yapılan Meryem Ana ikonası ilede meşhurdur,bu yüzden Hristiyanlar için önemli bir noktada yer almaktadır. Agiasos köyünde bir kültür merkezide bulunmaktadır,müzik eğitimleri ve kültürel aktiviteler büyük önem taşır,kültür merkezi ve geneleksel santurların bulunduğu kütüphane dünya çapında bilinmektedir. Saat 16:00’da otobüsteki yerlerimizi alarak,konaklama yapacağımız otele doğru yola çıkıyoruz.

2. Gün 

Sabah saat 08:00’de otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası saat 09:00’da otobüsteki yerlerimizi alarak Volkanik Batı Turu için yola çıkıyoruz. İlk olarak geneleksel dağ köyü Vatousa’da bir kahve molası vereceğiz,serbest zamanda köyü dolaşabilirsiniz. Sigri’ye doğru ilerlerken yol üzerinde Ipsilou Manastırını ziyaret ediyoruz,manastır adanın en eski manastırlarından biri olup yüksek bir tepe üzerinden Sigri bölgesine bakmaktadır,yolculuğumuz sonrasında Sigri’ye varıyoruz. Sigri, adanın en batı ucunda bulunmaktadır,karşısında Nissiopi Adası Sigri’yi iki tarafı açık doğal bir liman yapmaktadır,devamlı rüzgar almasından dolayı Midilli’nin rüzgar Sörfü ve Kite sörf cenneti olarak ünlüdür. Sigri’de jeolojik bir açıkhava parkı bulunan Midilli Fosil(taşlaşmış) Orman Doğa Tarihi müzesini ziyaret edeceğiz,aynı bölgede bulunan ve dünyanın ünlü jeolojik miraz anıtlarından biri olan Fosil Orman Parkında görülecek bir çok örnek bulunmaktadır. Fosil Orman Parkının oluşması 20.000.000 yıl öncesine Miyosen dönemde Ege bölgesindeki yoğun volkanik aktivitelere dayanır.

1985 yılında Orman koruma altındaki Tabiat Anıtı olarak ilan edilmiştir. Sigri’den ayrılarak antik zamanın ünlü kadın şairi Sappho’nın doğup,büyüdüğü Skala Eressos’a geçiyoruz.


Skala Eressos,Eressos’un deniz kıyısındaki bölgesinde,adanın güneybatısında uzun bir kum plaja sahiptir. Serbest zamanda plaja gidebilir,yemek yiyebilir,alışveriş yapabilirsiniz. Dönüş yolumuzda panpramik olarak Mesotopos,Agra ve Parakila köylerinden geçip,balıkçı kasabası Skala Kalloni üzerinden Otelimize doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeği için canlı müzikli Yunan gecesinde Yunan mutfağının yemeklerini yiyip, Yunan müziği ile eğleniyoruz.

3.Gün

Sabah 08.00'de otelde alacağımız kahvaltı sonrası Odalarımızı boşaltarak saat 09:00’da otobüsteki yerlerimizi alıyoruz.yolculuğumuzun ilk durağı Petra. Petra ismini ovaya yayılmış ortasında oldukça büyük kayadan almaktadır.Meryem Ana Kilisesi bu kayanın tepesine inşa edilmiştir,114 basamakla çıkılan Kiliseyi ziyaret ettiğinizde karşınıza saat 11:00’de Petra’dan ayrılarak kuzey bölgesini gezmeye 40 dakikalık bir yolculuk sonrası adanın ortasında bulunan Kalloni yakınındaki Agia Paraskevi köyünü ziyaretle başlıyoruz. Endüstriyel Zeytinyağı Üretim Müzesini gezdikten sonra otobüs’teki yerimizi alarak yeni bir köye Mandamados’a doğru yola çıkıyoruz. Mandamados köyü otantik evleri, Adanın en önemli Manastırı, süt ve süt ürünleri mandıra ile  seramik ve çömlekçiliği ile meşhurdur. Baş Melek Mikail’e adanmış olan Taksiyarhis Manastırını ziyaret ediyoruz,Yunanistan’da çok nadir olarak görülen rölyef olarak yapılmış Baş Melek Mikail ikonasını görüyoruz ‘,ziyaret sonrası avludaki cafe’de oturup meşhur lokma ve ballı yoğurdunun tadına bakıyoruz. Yol güzargahımızda Yunanistan’ın ünlü yazarlarından Stratis Mirivilis’in köyü Skamnia’dan geçiyoruz ve deniz kenarındaki şirin balıkçı köyü Skala Skamnia’ya varıyoruz. Skala Skamnia’da 1 saatlik öğlen yemeği molamız olacak(ekstra)Asos’a bakan küçük turistik balıkçı köyüdür, burada taze böcek ve ıstakoz ile adanın en güzel deniz mahsüllerinin tadına bakabilirsiniz. Limanın tam önündeki kayalığın üzerine inşa edilmiş küçük deniz kızı Meryem Ana kilisesi mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Yemek sonrası otobüsteki yerlerimizi alarak muhteşem manzara eşliğinde arım saat sonra Molyvos’a diğer ismiyle Mithimna’ya varmış olacağız. Bizans, Ceneviz ve Osmanlı etkilerinin görüldüğü Molyvos kalesinden aşağıya doğru yürüdüğümüzde muhteşem taş sokaklardan geçerek, geneleksel çarşıya iniyoruz ve Molyvos’un restorasyon görerek 2016 müze olarak açılan Osmanlı Hamamını ziyaret ediyoruz, buradaki serbest zamanda dilerseniz alışveriş yapabilir veya muhteşem manzara karşısında kahvelerinizi içebilirsiniz.

Molyvos’tan ayrılarak 17:00’de Petra Limanına gümrük işlemleri için  varıyoruz.

 • Tura bağlı olarak Otelde kahvaltı dahil 1 veya 2 gece konaklama.
 • Küçükkuyu-Petra Gidiş-Dönüş feribot bileti
 • Otel transferleri
 • Satın alınan tüm turlar
 • Türkçe rehberlik hizmeti
 • Yunan gecesi (yemek dahil, içki hariç)
 • Müze ve ören yeri girişleri
 • Otellerde alınan ekstralar
 • Öğle/ akşam yemekleri
 • Gezi esnasındaki kişisel harcamalar
 • Vize ücreti 
 • Yurtdışına çıkış harcı 15 TL
 • Feribotlines gerekli gördüğü durumlarda programın akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
 • Pasaportunda KKTC  damgası olanlar Yunanistan‘ a giriş yapamaz.
 • Gezi otelleri: Marilena, Delfinia, Panselinos, 4*Afrodite Hotel, 5* Sunrise Resort Hotel
YORUMLAR

Küçükkuyu Çıkışlı Midilli Turları Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Küçükkuyu Çıkışlı Midilli Turları

Lütfen Tarih Seçiniz

/ Yetişkin başı

Oda / Yetişkin / Çocuk
Hotel
Oda / Yetişkin / Çocuk / Bebek Sayısı
Ödeme Tutarı (Yetişkin başı)
FIRSATI YAKALA
Biz Sizi Arayalım